شناخت انرژی خورشیدی واستفاده از آن برای منظورهای مختلف ،به زمان ما قبل تاریخ باز می گردد شاید به دوران سفالگری ،در آن هنگام روحانیون معابد به کمک جامهای بزرگ طلائی صیقل داده شده واشعه خورشید ،جهت روشن کردن آتشدانهای محراب استفاده می کردند .
مهمترین روایتی که در رابطه با استفاده از تابش خورشید بیان شده  داستان ارشمیدس دانشمند ومخترع بزرگ یونان قدیم (سالهای 212-287 ق-م) می باشد که ناوگان روم را با استفاده از انرژی حرارتی خورشید به آتش کشید . گفته می شود که ارشمیدس با نصب تعداد زیادی آئینههای کوچک مربعی شکل درکنار یکدیگر که روی یک پایه متحرک قرار داشته است اشعه خورشید را از راه دور روی کشتیهای رومیان متمرکز ساخته وباین ترتیب آنها را به آتش کشیده است. به همین علت از ارشمیدس بعنوان بنیانگذار استفاده از تابش خورشید نام می برند درحالیکه منابع مصری قدیمیتر از آنست .
حدود 1800سال پس از ارشمیدس شخصی به نام کیریچر (A.KIRCHER سال 1610-1680 ) شاهکار ارشمیدس را تکرار کرد وبا استفاده از تعدادی  آئینه ،یک لنگرگاه چوبی را از فاصله دور آتش زد وثابت کرد که داستان حقیقت دارد . درسال 1615 سالمون (SALMON DE CAUM) اهل فرانسه بیانیه ای راجع به موتور خورشیدی منتشر کرد . او با استفاده از تعدادی عدسی که دریک قاب نصب شده بودند اشعه خورشید را برروی یک استوانه فلزی سربسته که قسمتی از آن از آب پر شده بود متمرکز نمود .تابش خورشید باعث گرم شدن هوای داخل استوانه شده وبا انبساط هوا ،فشار داخل محفظه افزایش یافته وآب به بیرون رانده می شد.
در قرن هیجدهم نا تورا اولین کوره خورشیدی را در فرانسه ساخت . بزرگترین کوره او از 360 قطعه آئینه تخت کوچک تشکیل شده بود که هر کدام بطور مستقل اشعه خورشیدرا به یک نقطه متمرکز می کردند . این محقق کوره کوچکی را نیز که از 168 قطعه آینه تشکیل شده بود در سال 1747 طراحی وتولید کرد وبوسیله آن یک تل چوبی را در فاصله 6 متری آتش زد .
دستگاه خوراک پز خورشیدی اولین بار بوسیله شخصی بنام (NICHELAS DE SAUCCER 1740-1799)ساخته شد ،اجاق او شامل یک جعبه عایق شده با صفحه سیاهرنگی بود که قطعات شیشه ای درپوش آنرا تشکیل می دادند ،اشعه خورشید با عبور از میان شیشه ها وارد جعبه شده وبوسیله سطح سیاه جذب ودرجه حرارت داخل جعبه را به ◦C88 افزایش می داد .
آنتونی لاوازیه (1743-1794 )خالق شیمی نوین برای کسب بیشترین انرژی از خالص ترین منبع حرارتی ،تحقیقاتی در کوره های خورشیدی انجام داد وکوره ای ساخت که برای تشکیل یک عدسی محدب این کوره از دو صفحه شیشه ای که بین این دوصفحه با الکل پر شده بود ،استفاده نمود . عدسی مایع به قطر 130 سانتیمتر وبه فاصله کانونی 320 سانتیمتر بود .چون قدرت انکسار این عدسی مایع برای بدست آوردن درجه حرارت زیاد در کانون آن موثر نبود،لاوزایه عدسی کوچک دیگری را در کانون آن قرار دادو با کوچکتر کردن فاصله کانونی موثر ،این دستگاه قادر شده حتی پلاتینیوم را در دمای ͦ1760 سانتیگراد ذوب نماید .
بسمر (BESSMER1813- 1898( پدر فولاد جهان حرارت مورد نیاز کوره خود را با استفاده از انرژی خورشیدی تامین کرد . درقرن نوزدهم تلاش هایی جهت تبدیل انرژی خورشیدی به دیگر فرم های انرژی مثل تولید بخار واستفاده در موتورهای بخار انجام گرفت ،دراین سالها چندین موتور بخار خورشیدی ساخته شده ومورد آزمایش قرار گرفتند .
سال 1878 موشو (MUCHO)اولین کلکتور خورشیدی با متمرکز کننده مخروطی شکل را طراحی کرد . آینه های داخل مخروط تمام اشعه های خورشیدی را در نقطه ای در وسط مخروط ناقص که جذب کننده ای در آنجا نصب شده بود متمرکز می کرد . این کلکتور را اکسیکون (AXICON)می نامیدند . اولین اکسیکون بزرگی که ساخته شد شامل یک صفحه از جنس نقره با قطر 540 سانتیمتر وبه سطح 2/18 متر مربع بود . وزن آن با کلیه قسمت های متحرک درحدود 1400کیلوگرم بود وقدرت داشت 78درصد از انرژی خورشیدی تابیده شده را جذب کند . ولی از آنجا که دراین طرح تابش خورشید بجای یک نقطه در یک سطح متمرکز می شد دارای شدت کمتری بود .قدرت تولیدی مخروط ناقص موشو برای راه اندازی ماشین بخاری به قدرت 5/1 کیلووات کافی بود که تقریبا فقط 3%از انرژی جذب شده را تحویل می داد، در صورتیکه ماشینهای بخار ذغال سنگی قادر به تحویل 9% تا 11% انرژی دریافتی می بشند. طی سالهای بعد، انرژی اخذ شده از خورشید، در مواردی نظیر تامین قدرت ماشین های چاپ ویا تقطیر وشیرین کردن آب استفاده گردید .
اریکسون مبتکر سیکل موتور هوای گرم ،قدرت مورد نیاز آزمایشات خود را بوسیله یک متمرکز کننده پارابولیک دریافت می کرد ،این شخص با یک سطح انعکاسی برابر با 3/9 متر مربع در حدود 7/0 کیلووات انرژی دریافت می کرد .
درسال 1880اولین کلکتور تخت خورشیدی بوسیله چارلز تلی یر (TELIER)ساخته شد . در سال 1888 وستر (E-WESTER)پیشنهاد استفاده از انرژی خورشیدی در ترموکوپلها را ارائه داد . باین ترتیب که با متمرکز کردن انرژی خورشیدی برروی ترموکوپل وبا استفاده از اساس کار آنها و با ایجاد منابع گرم وسرد ،انرژی الکتریکی در دو سر سیمهای نیکل وآهن ایجاد نمود .
در قرن نوزدهم دستگاه های آب شیرین کن خورشیدی رواج پیدا کردند ودستگاههایی ساخته شدند که قادر بودند در روزهای آفتابی روزانه حدود 20،000لیتر آب مقطر تولید نمایند .
در قرن بیستم (قرن حاضر )استفاده از کلکتورها جهت تولید بخار در نیروگاه های برقی مورد توجه زیاد قرار گرفته است . گرم کردن ساختمانها با استفاده از انرژی خورشید ،ایده تازه ای بود که درسالهای 1930مطرح ودریک دهه به پیشرفتهای قابل توجهی نائل آمد . اولین خانه خورشیدی در انستیتو تکنولوژی ماساچوست آمریکا (MIT) درسال 1938 ساخته شد .


ce.crcc.au.ccc.korea.solarkeymark.